Všechny novinky
21.5.2024

Zhubnout už se někdy pokoušely dvě třetiny Čechů. Chirurgické zákroky je zatím moc nezajímají
Spousta z nás to zná. Zejména v určitých obdobích roku (běžně po Novém roce nebo právě teď, na jaře) si dáváme předsevzetí ohledně změny pohybového režimu, redukce hmotnosti a obecně životního stylu. Snažení končí různě: někdy úspěchem, jindy po cílevědomém startu následuje postupný návrat ke starým návykům. Pokusy o zredukování tělesné váhy už někdy podnikla převážná část Čechů, přesněji více než dvě třetiny. Z jakých důvodů? Jakými způsoby? A jak se Češi staví k chirurgickým zákrokům pro úpravu postavy? Zeptali jsme se v jednom z našich posledních průzkumů.

Výzkum realizovala agentura ResSOLUTION Group na reprezentativním vzorku pěti set respondentů české internetové populace z Českého národního panelu ve věku 15 a více let.

Chcete se také účastnit podobných výzkumů, nebo víte o někom, kdo by o to měl zájem? Profil na Českém národním panelu si může každý vytvořit zde.

Čechů, kteří jsou spokojení se svou postavou, najdeme aktuálně v internetové populaci 36 %. Opačně se ve výzkumu vyjádřily více než dvě pětiny. O něco spokojenější jsou přitom muži.

O zredukování tělesné váhy se už alespoň jednou pokusilo 68 % vzorku. Z žen takto odpovědělo dokonce 81 %, muži se naopak pohybují pod průměrem – přesněji jich je 56 %. Naopak přibrat se alespoň jednou pokusilo přes 18 % mužů, ale pouze 6 % žen.

Většinou nehledáme radikální řešení

Nejčastější krok podniknutý při pokusu o redukci tělesné hmotnosti je úprava skladby jídelníčku. Na druhém místě je zvýšení běžné tělesné aktivity, například využívání chůze jako hlavního způsobu přepravy. Následuje omezení jídelníčku a zvýšení sportovní tělesné aktivity.

Nejčastěji udávaným důvodem snahy o zhubnutí ve výzkumu bylo, že se dotyčný chtěl cítit lépe. Následuje vylepšení vzhledu a zdravotní důvody. Nejméně zmiňované motivace byly ty vnějšího charakteru, přesněji tlak společnosti a tlak okolí.

Nespokojenost s postavou nechceme řešit chirurgickými zákroky

Jak ale dále průzkum ukázal, chirurgické zákroky pro úpravu postavy, jako jsou liposukce, úprava prsů, hýždí a podobně, prozatím pro Čechy nejsou příliš atraktivní možností. Valná většina respondentů průzkumu (88 %) nepodstoupila a ani neuvažuje o podstoupení takového zákroku. Jedinců, kteří tuto proceduru neabsolvovali, ale uvažují o ní, je aktuálně 9 %, přičemž je zde výrazně větší zastoupení žen (13 %), než mužů (4 %). 2 % zákrok podstoupila a uvažují o dalším a pouze 1 % absolvovalo proceduru v minulosti, ale o další neuvažuje.

Nejčastěji udávaný důvod nezájmu o výše zmíněný typ úkonu je, že jedinec nemá potřebu měnit svou postavu tímto způsobem (72 % těch, kteří o podobném zákroku neuvažují). 15 % respondentů se obává zdravotních rizik a komplikací spojených s operací a 14 % dotázaných odrazuje vysoká cena.

Všechny novinky