Všechny novinky
24.6.2024

Z médií

Klára Hoffmann pro MAM: Většina reklamních maskotů drtí Alzáka
Brzy proběhne již devátý ročník výzkumu společností ResSOLUTION Group, Nielsen a European National Panels, na jehož české části, tedy Českém národním panelu, respondenti hodnotí herce, herečky a maskoty v české reklamě. Pojďme se ale ještě na chvíli ohlédnout za loňským ročníkem. V předchozích vydáních MAMu jsme vám představili výsledky nejlépe hodnocených herců a reklam s nimi. Ale co ti maskoti?

Na úvod je třeba uvést, že respondenti v tomto robustním výzkumu posuzovali skoro čtyři sta unikátních spotů s hercem, herečkou nebo maskotem – to abyste si dokázali představit, kolik se jich ročně v reklamním prostoru nasazuje. Postaviček bylo do soutěže zařazeno více než sedmdesát.  

Absolutně nejlépe hodnoceným maskotem v reklamě se i v roce 2023 stalo prasátko od Kofoly. Není to až takové překvapení, vánoční kofolí reklamy už máme asi všichni silně spojené s adventní pohodou, což i v soutěži sklízí své ovoce. V posledním ročníku dotazování prasátku dokonce patří i absolutní prvenství: získalo i lepší hodnocení než favorit mezi herci, Ivan Trojan (8 vs. 7,3 bodů). Druhé místo v žebříčku maskotů obsadila s mírným odstupem tří desetin známá dvojice Pat a Mat, která reprezentuje ČPP. A když se na hodnocení podíváme pouze z pohledu mužů, jsou kutilové na vrcholu žebříčku.  

Jeden by čekal, že na prvních místech uvidíme všudypřítomného zeleného Alzáka, který je doslova všude. Nasvědčují tomu i data monitoringu reklamy, v hrubých reklamních investicích jsou televizní spoty s Alzákem na jednoznačném prvním místě. V hodnocení je ale zelený mimozemšťan až padesátý pátý, hluboko v druhé polovině pelotonu. Obecně maskoti z reklam s nejvyššími investicemi nejsou příliš dobře vnímaní. Z TOP pěti reklam z pohledu výše reklamních investic je maskot s nejlepším hodnocením až ve čtvrté dekádě.

Tento text původně vyšel v časopise MAM (č. 25/2024).

Výsledky loňského ročníku Nejlepší herec/herečka a maskot v reklamě najdete zde.

Všechny novinky